Kış Aylarında Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde kış ayları oldukça sert ve çetin geçmektedir. Bu da vücudumuzdaki değerlerin değişimine sebebiyet vermektedir. Bedenimiz, özellikle kış aylarında nemliliğini ve canlılığını yitirir. Böylece bazı bölgelerimizde çatlamalar söz konusu olur. En çok başımıza gelen ise dudak çatlamalarıdır. Kış aylarında özellikle kadınlarda görülen bu çatlaklar, dudak bakımının neden yapılması gerektiğini  ve önemli olduğunu bize anlatır.

Dudaklarımıza gerekli bakımı yapmadığımız takdirde nemliliğini ve canlılığını kaybederek çatlamalar görülür ve bu durum bizim canımızı fena halde sıkar. Özellikle kadınların dudak bakımı konusunda sorun yaşadığını düşünürsek makalemiz onlara hitap ediyor. Bu yazımızda dudak konusuna değinirken, bakımı hakkında da tüm bilgileri verip, nasıl sağlıklı dudaklara sahip olacağınızı anlatacağız.

Neden Dudaklarımız Çatlar?

Dudaklarımız genel olarak kış aylarında gergin olur. Bunun sebebi vücudumuzun susuz kalması ve dudakların yağ bezlerinin olmamasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Dudak bakımımızı birçoğumuz nemlendiriciler aracılığı ile yapsak da bazen dudaklarımızı yalamak suretiyle de yaparız. Dudaklarımızı yalamak dudak sağlığı açısından tehlikelidir. Yaladığımız dudak üzerinde kalan tükürüklerimiz inanılmaz bir hızla kurur ve geriye daha kuru bir dudak bırakır. Tükürük ayrıca dudak ve çevresini tahriş ederek daha fazla zarara yol açar.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Dudak bakımı yapmak için pek çok malzeme bulunmaktadır. Ancak bakıma gelene kadar önemli bir adım su içmektir. Su tüketimi yaz aylarında fazlalaşırken, kış aylarına girmemiz ile birlikte ne yazık ki aşağı seviyelere düşmektedir. Su kaybının olmadığını düşünerek ve suya olan açlığımızın az olduğu kanısına varıyoruz. Aslında yine aynı yaz aylarındaki gibi su tüketimini azaltmadan devam ettirmeliyiz. Uzmanlar günde en az 2 litre su tüketmemiz gerekliğini ifade ederken, bunun hem bedensel sağlık açısından hem de cilde iyi gelmesinden dolayı önemli olduğunun altını çiziyorlar. Genellikle su içmeyi atlıyor olmamız vücudumuz için büyük eksiklik, o nedenle dudak bakımına öncelikle su içme ile başlamak önemlidir.

Dudak Bakımı İçin Ne Kullanılmalı?

Vücut fonksiyonlarımız için hayati öneme sahip suyu eksik etmiyoruz ama dudak bakımı için bu tek başına yeterli mi? Ne yazık ki cevabımız bazen hayır olabiliyor. Bunun sebebi bedenimizin ve cildimizin yapısal özelliklerinden kaynaklanıyor. Dudağımızın kuruluğunu ve sonunda çatlamasını engellemek için bir takım önlemler almak gerekebiliyor. Bu yöntemler birbirinden farklı olsa da en etkili olanı hem dudağınızın nem dengesini koruyan hem de daha güzel bir görünüm sağlayan nemlendirici dudak bakım balmlarıdır. Kış aylarında içeriğinde E vitamini bulunduran, dudağınızı besleyerek koruyan Bebak Nemlendirici Dudak Balmı ve yaz aylarında güneşin zararlı etkenlerini en aza indiren Bebak Güneş Koruyucu Dudak Balmı SPF 50+ sayesinde dudağınız sağlıklı bir görünüme kavuşacak. Gün içerisinde dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğiniz her an kullanabileceğiniz Bebak Nemlendirici Dudak Bakım Balmları ile bakımlı dudaklara sahip olabilirsiniz.

Menü