Genital Bölge Temizliği Yaparken Dikkat!

Kişisel temizlik yapılırken dikkat etmemiz gereken pek çok nokta vardır. Bu noktaların çoğunluğu hassas bölgelerden oluşmaktadır. Bunlardan birisi de genital bölge temizliğidir. Vücudumuzun hassas noktalarının başında gelen genital bölge, doğru bir temizlik yöntemi ile ele alınmalıdır. Bir diğer adı özel bölge olan bu alanın nasıl temizlenmesi gerektiğine dair yazımızda, sizlere yol göstermeye çalışacağız.

Banyodan Sonra Genital Bölgeyi Mutlaka Kurulayın

Yoğun iş temposundan sonra eve geldiğimizde birçoğumuz duş alıp rahatlamak ister. Elbette bu duş sırasında her yerimizi vücut şampuanları ile temizleme ihtiyacı hissederiz. Buraya kadar her şey normal ancak bazen ya acele etmekten dolayı ya da bilgisizlikten genital bölge temizliği yaptıktan sonra tam kuruluğunu sağlamadan iç çamaşırımızı giymeye koyuluyoruz. Bu hareket yapılan hataların başında geliyor. Uzmanlar bu konuda kişileri uyarıyor ve genital bölgede tam kuruluk sağlanmadan giyinmenin yanlış olduğuna vurgu yapıyor. Bu oradaki zararlı bakteri ve mantarların hızla türemesine ve en sonunda bölgesel olarak sağlık sorunlarına yol açar. Banyo yaptıktan sonra mutlak suretle özel bölge kuruluğunu da sağlamalıyız. Bunu ya cildimize zarar tahriş etmeyen yumuşak bir havluyla ya da bir saç kurutma makinesi ile yapabiliriz. Dolayısıyla o ıslaklığın vermiş olduğu tüm etkenleri ortadan kaldırmış oluruz.

Genital bölge ıslaklığı dediğimiz zaman yalnızca banyo sonrası oluşan nemlilik akla gelmemesi gerekir. Deniz veya havuza girdiğimiz zaman bikini bölgemizde oluşan ıslaklık da bizi tehlikeye atıyor. Uzmanlar uzun süre ıslak bikini ile durmamızın zararlarına dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla burada oluşacak komplikasyonlara karşı bizi uyarıyorlar. Denize ya da havuza girip çıktıktan sonra mutlaka kuru bir bikini giymeliyiz ki bakteri ve mantarların türemesinin önüne geçelim.

Genital Bölge Tüyleri Nasıl Alınmalı?

Vücut bakımı ve temizliği denildiği zaman aklımıza gelen bir diğer başlık ise bölgesel tüylerdir. Genital bölge tüylerini almak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında ağda, epilasyon, bikini bölgesi tıraş aleti, tüy dökücü krem gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi kullanılabilir. Ancak tüyleri almadan önce bölgenin ıslanması önemlidir. Bunun sebebi tüylerin kuru iken sert olması ve alınmasının güçlüğüdür. Kuru şekilde alındığında cilde de zarar vereceği göz önüne alınırsa bu durum genital bölge üzerinde zararlı bakteri ve mantarların da türemesine yol açacaktır. Ayrıca tahriş sonunda kanama riskinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Sabun Kullanmayın

Banyo yaparken sıklıkla yapılan hatalardan bir diğeri de genital bölge temizliğinde sabunun kullanılmasıdır. Özel bölgenin Ph değeri oldukça hassastır. Sabun o bölgenin Ph dengesini olumsuz şekilde etkiler. Bunun için özel geliştirilmiş Bebak Hijyenik Bölge Yıkama Jeli kullanabilir, genital bölgenizin hem Ph dengesini bozmadan hem de temiz bir şekilde sağlığını koruyabilirsiniz. Bebak Hijyenik Bölge Yıkama Jelini kullanmak oldukça basittir. Banyo sırasında sünger, lif ya da elinize döküp özel bölgenize sürebilirsiniz. Ardından ılık su ile yıkayıp, bol su ile durulayabilirsiniz. Bebak Hijyenik Bölge Yıkama Jeli hem size hem de cildinize bakarken, sağlığınızı da korur.

Menü